Her işin bir kolayı var

Fatih Projesi ile okullarımızda, eğitim teknolojiyle buluştu. Okullarımızda bilgisayar ve etkileşimli tahta sayısı artarken, bunların toplu olarak formatlanması bazen çok zaman alabiliyor. İzmir Bilişim Günleri’ndeki atölye çalışmalarında, birçok problem için çözüm yolları bulan öğretmenlerimiz, “Her işin bir kolayı varmış.” diyorlar.

İZMİR-İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, Fatih Projesi kapsamında gerçekleştirilen “İzmir Bilişim Günleri” her Çarşamba farklı bir etkinlikle üreten, paylaşan, gelişen Türkiye için adımlar atmaya devam ediyor.

Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’ın 2017’yi “Bilişimde Gelişim Yılı” ilan etmesiyle kolları sıvayan İzmir EBA Ekibi, “İzmir Bilişim Günleri” etkinliklerini başlattı. Her hafta başka bir etkinlik ya da atölyenin düzenlendiği bilişim günlerine çeşitli branşlardan öğretmenlerimiz katılarak, kendilerini geliştirme, deneyimlerini paylaşma, edindikleri bilgileri sınıflarında kullanma imkânı buluyorlar.
01/03/2017 Çarşamba günü İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü binasındaki Fatih Projesi Öğretmen Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen atölyenin konusu “Ağdan İmaj Alma ve Clonezilla” oldu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sadık TÜRKER tarafından gerçekleştirilen atölyelere sabah ve öğle olmak üzere çift etkinlikte 30 Bilişim Teknolojileri öğretmeni katıldı.

Etkinlik hakkında bilgi veren İzmir Bilişim Günleri Koordinatörü Mustafa Murat COŞKUN, şunları söyledi:
“Zaman zaman bilgisayarlarımız yavaşlar gereksiz dosyalar barındırır ve format atmamız gerekebilir. Formatlama işlemi tek bir bilgisayar için sorun olmaz. Oysa, okullarımızdaki Bilişim Teknolojileri sınıfında bulunan 20 bilgisayara ya da etkileşimli tahtaların tamamına bu işlemi yapmak oldukça zaman almaktadır.

Bu atölye çalışmasında etkileşimli tahtalarımız, BT sınıflarımızdaki bilgisayarlar ve kişisel bilgisayarlarımızın disk imajlarını alıp, istenildiğinde geri yükleme yapılabilmeyi paylaştık. En önemlisi de, aynı anda birden fazla makineye ağ üzerinden çoklu imaj yükleme çalışması, İzmir Bilişim Günleri’nde bugünkü atölyemizin konusunu oluşturuyor.
Atölye çalışmasına katılan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimizle birlikte, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında yer alan “Öğretmen Eğitim Merkezi”mizde, bugün için özel olarak kurduğumuz 4 farklı ağ üzerinden, bilgisayarların imajlarını alıp tekrar geri yükledik. İzmir Bilişim Günleri’nde öğretmenlerimizle bilgiyi paylaşıyoruz. Onlar da artık biliyorlar ki, her işin bir kolayı var. Etkinliklerimiz her hafta başka bir konuyla devam ediyor. İstedikleri bir etkinliği belirleyip, web sitesi üzerinden başvurup, katılabilirler.”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

top