İzmir Bilişim Günlerinde Eğitim Çantası

İzmir Bilişim Günleri etkinliklerinde Mayıs ayının son atölyesi “Eğitim Çantası” ile gerçekleştirildi. Doç.Dr. Adile Aşkım KURT, “Eğitimde, üniversite ile alandaki öğretmenlerin işbirliğinin önemine inanıyoruz” dedi.

İzmir – İzmir Bilişim Günleri, Fatih Projesi kapsamında faaliyet gösteren EBA İzmir İçerik Geliştirme Ekibi tarafından Ocak 2017’den bu yana her hafta geleneksel olarak gerçekleştiriliyor. Mayıs ayının son etkinliği, 31 Mayıs 2017 günü Konak Öğretmenevinde bulunan Uzaktan Eğitim Merkezinde (UZEM) yapıldı. Etkinlikte, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim çalışması olan “Eğitim Çantası” portalı tanıtıldı.

EBA İzmir Ekibinin davetlisi olarak İzmir Bilişim Günleri etkinliğine katılan Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Adile Aşkım KURT ile A.Ü. Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Ozan FİLİZ, atölye etkinliğinde öğretmenlerle bir araya geldiler.

“Eğitim Çantası” portalı hakkında öğretmenlere bilgiler veren Doç. Dr. Adile Aşkım KURT, web sitesinin yapısından ve çalışma şeklinden bahsetti. “Eğitim Çantası”nın, web 2.0 araçlarını kategori temelli tanıtmayı hedefleyen sosyal bir site olduğunu anlatan Adile Aşkım KURT, “Hali hazırda, sistemde 60 farklı kategoride 155 web 2.0 aracı bulunuyor. Amacımız, siz değerli eğitimcilerin bu araçları tanıması, tanıtması ve başka eğitimcilerle paylaşmasıdır. Eğitimde, üniversite ile alandaki öğretmenlerin işbirliğinin önemine inanıyoruz. Birlikte paylaştıkça, herkesin faydalanabileceği bu içeriklerin sayısı, katılımcı öğretmenlerle daha da artacaktır diye düşünüyorum. Bu doğrultuda, İzmir EBA Ekibi ile de ortak çalışmalar yapmak arzusundayız.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Adile Aşkım KURT’un genel bilgilendirmelerinden sonra, Araştırma Görevlisi Ozan FİLİZ öğretmenlerle atölye çalışması gerçekleştirdi. Branş öğretmenlerinin bir öğretim yılında kullandığı web 2.0 araçlarını, kolay ulaşım amacıyla ve “sık kullanılan uygulamalarım” mantığıyla bir çantada toplayabileceklerini anlatan Ozan FİLİZ, “Böylece, aynı branştaki başka öğretmenler için de bir yol gösterici, rehber oluşturmuş olursunuz. Onlar da, sizin deneyimlerinizden faydalanma imkânı bulurlar.” dedi.

Atölye çalışmasında, uygulamalı olarak ders içi ve ders dışı saatlerinde, çevrimiçi ya da çevrimdışı kullanılabilecek bazı web 2.0 araçları tanıtıldı. Atölyeye katılan öğretmenler, ücretsiz olan bu uygulamalardan birer sunum aracı olan Nearpod ve Sway, materyal geliştirme platformu olan Oppia ile çevrimiçi test aracı olan Quiziz uygulamalarını çok beğendiler.

top