Avrupa Kod Haftası Etkinlikleri | 7-22 Ekim 2023

İzmir Codeweek 100

Aşağıdaki + simgelerine tıklayarak detayları görebilirsiniz.

EU Code Week (Kod Haftası) nedir?

EU Code Week, gönüllüler tarafından yürütülen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen bir taban hareketidir. Okullar, öğretmenler, kütüphaneler, kod kulüpleri, işletmeler, kamu kuruluşları, kısacası herkes #CodeWeek aktivitesi düzenleyip codeweek.eu haritasına ekleyebilir.

Aktivite düzenleyebilmek için ne gerekiyor?

 • Öğrenmeye istekli bir grup insan. Arkadaşlarınız, çocuklarınız, iş arkadaşlarınız, ebeveynleriniz veya aile büyükleriniz. Unutmayın, iki kişi bir grup demek!
 • Kodlama aktivitesine aşina olan ve başkalarına nasıl bilgi ve ilham vereceğini bilen öğretmenler veya eğitmenler. Bu sayı, etkinliğin türüne ve büyüklüğüne bağlı.
 • Bir öğrenim yeri. Sınıflar, kütüphaneler, konferans salonları ve kamuya açık alanlar, etkinlik için mükemmel yerlerdir.
 • Bilgisayar ve internet bağlantısı. Hedef grubunuza bağlı olarak, katılımcılardan kendi dizüstü bilgisayarlarını getirmelerini isteyebilirsiniz.
 • Bağlantısız kodlama Sayısal düşünmeyi öğrenmek için aslında bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyacınız yok. Başlamak için Bağlantısız öğrenim bilgileri bölümümüze göz atabilirsiniz.
 • Öğrenim materyalleri. Katılımcılara kendi başlarına bir şey yaratmanın ne kadar eğlenceli olabileceğini gösterin. Video öğreticilerinin ve ders planlarının yer aldığı kaynaklar sayfamızı ve öğrenim bilgileri bölümümüzü inceleyebilir ve bunları grubunuzun ihtiyaçlarına göre adapte edebilirsiniz.
 • Katılımcıları kayıt edin. Kısıtlı alanınız varsa, katılımcıları kayıt etmek için Google form ve Eventbrite gibi çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.
 • Code Week haritasına aktivitenizi eklemeyi unutmayın!

Hangi konularda etkinlik düzenleyebilirim?

Donanım
Robot teknolojisi
Veri işleme ve görselleştirme
Mobil uygulama geliştirme
Web geliştirme
Temel programlama kavramları
Bağlantısız aktiviteler
Eğlenceli kodlama aktiviteleri
Sanat ve yaratıcılık
Görsel/Blok programlama
Yazılım geliştirme
Oyun tasarlama
Nesnelerin interneti ve giyilebilir bilgi işlem
3D baskı
Artırılmış gerçeklik
Yapay zeka
Motivasyon ve farkındalığı arttırma
Çeşitliliği teşvik etme

Konularında etkinlik düzenleyebilirsiniz, eğer etkinliğiniz bunlardan birine uymuyor ise diğer seçeneğini seçiniz.

Aktivitenizi nasıl düzenleyebilirsiniz?

 • Kodlama etkinliğinizin formatı size bağlı, fakat etkinliğinizde katılımcılarınızın kendi başlarına bir şeyler yaratabilecekleri ve/veya mevcut donanımları kurcalayabilecekleri uygulamalı bir süreç de bulundurmanızı öneririz.
 • Hedef grubunuza uygun araçlar ve teknolojiler kullanın. Ücretsiz açık kaynak materyaller kullanmanızı öneririz.
 • Katılımcıları, yarattıkları şeyleri etkinliğin sonunda birbirlerine gösterip hediye etmelerine teşvik edin.
 • Herkese haber verin! Aktivite sırasında yaptıklarınızı, sosyal medyada #CodeWeek etiketini kullanarak paylaşın ve duyurun. EU Code Week Öğretmenler Grubu ve Twitter (@CodeWeekEU) üzerinde de paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla, diğer eğitmenlerle ve yerel basınla görüşüp bir basın bülteni yayınlayın.
 • Code Week haritasına aktivitenizi eklemeyi unutmayın!

Etkinlik Fotoğraflarını çekmemiz şart mı?

Yürütülen etkinliklerinizi en sondaki google forma eklerken foto en az 3 foto ekleme zorunluluğu bulunduğundan dolayı etkinlik fotoğraflarınızı öğrencilerin yüzü görünmeyecek şekilde çekmenizi öneriyoruz.

1. Aşama

2. Aşama

3. Aşama

4. Aşama

X